Minipigułka – jednoskładnikowa tabletka antykoncepcyjna

W sprzedaży znajduje się obecnie wiele różnych środków hormonalnych dających wysoką skuteczność w antykoncepcji. Zalicza się do nich również minipigułki, które są jednoskładnikowymi tabletkami antykoncepcyjnymi – zawierają jeden rodzaj hormonów w przeciwieństwie do tabletek dwuskładnikowych. Minipigułki zalecane są tym kobietom, które chcą ochronić się przed ciążą i jednocześnie nie mogą też zażywać tabletek dwuskładnikowych z estrogenem.

Jak działa minipigułka?

Minipigułki zawierają jeden rodzaj hormonów – progestageny, czyli syntetyczny progesteron. Ich działanie antykoncepcyjne polega na zagęszczeniu ślubu szyjkowego, który staje się nieprzepuszczalny dla plemników, a także na oddziaływaniu na endometrium – błonę śluzową macicy, która staje się niepodatna na zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej. Również u większości kobiet dochodzi do zablokowania owulacji. W efekcie nie jest możliwe zapłodnienie.

W przeciwieństwie do tabletek dwuskładnikowych minipigułki wymagają rygorystycznego przyjmowania dokładnie o danej porze dnia. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zawarte w nich hormony zaczynają działać bardzo szybko, ale także po upływie 24 godzin nie są one już efektywne.

Dla kogo minipigułki?

Minipigułki zalecane są w szczególności tym kobietom, które są po 35. roku życia. Wskazane są wtedy, gdy kobieta nie może stosować dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Mogą być one stosowane przez kobiety z nadciśnieniem, palące, z problemami z sercem, matki karmiące. Można też używać ich w okresie menopauzy.

Stosowanie minipigułek

Przed rozpoczęciem stosowania minipigułek należy dokładnie zapoznać się z ulotką i postępować zgodnie z zaleceniami. Ze względu na swój skład minipigułki są stosowane przez 28 dni dokładnie o tej samej porze, najlepiej na około 2-4 godziny przed seksem. W przypadku pominięci pigułki lub przyjęcia pigułki z opóźnieniem większym niż 3 godziny, należy stosować przez kolejne 48 godzin dodatkową metodę antykoncepcji, ponieważ jej skuteczność jest obniżona.

Plusy i minusy

Podobnie jak w przypadku innych metod antykoncepcji, również minipigułki mają swoje plusy i minusy.

Główne plusy minipigułek:

  • skuteczna metoda antykoncepcji
  • mogą być stosowane przez kobiety karmiące, palące, niemogące przyjmować estrogenów
  • są dobrze tolerowane przez większość kobiet, ze względu na zawartość tylko jednego hormonu również skutki uboczne zażywania tych środków są mnie dotkliwe.
  • są łatwo odwracalną metodą antykoncepcji

Główne minusy minipigułek:

  • konieczność przyjmowania pigułek z dużą regularnością
  • niższa skuteczność przy opóźnieniu lub pominięciu przyjmowania
  • ryzyko krwawień międzymiesiączkowych

Like this post?

About Author

admin

admin

More Posts