Hemoroidy to wstydliwa dolegliwość, z którą wielu z nas obawia się pójść do lekarza. Dlatego większość Polaków szuka rozwiązań na własną rękę. W sprzedaży znajduje się wiele środków bez recepty przeznaczonych do leczenia hemoroidów, ale nie zawsze dają one całkowitą ulgę i konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą, który przepisze lek na receptę.
Hemoroidy to problem co drugiej osoby
Zgodnie z szacunkami hemoroidy dotykają co drugiej osoby. Guzki krwawnicze, które nazywane są hemoroidami, ma wprawdzie każdy z nas, ponieważ ich zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytu i ułatwianie wypróżnienia, jednak najczęściej termin ten odnosi się do choroby – stanu zapalnego guzków, która określana jest fachowo chorobą hemoroidalną lub żylakami odbytu.
Hemoroidy dzieli się na:
- zewnętrzne – pojawiają się na zewnątrz odbytu, zwykle bolą i swędzą, jednak bol ustępuje w ciągu 2-3 dni, nieraz mogą one urastać do sporych rozmiarów, powodując problemy z higieną
- wewnętrzne – wywołują na ogół bezbolesne krwawienie z odbytu o kolorze jasnoczerwonym, mogą wypadać na zewnątrz, można wtedy zauważyć je wokół odbytu, również towarzyszy im świąd
Objawy hemoroidów
Typowe objawy choroby hemoroidalnej obejmują:
- świąd i pieczenie
- silny ból
- trudności w siedzeniu
- sączenie się krwi z odbytu
- jasnoczerwone ślady krwi w stolcu lub na bieliźnie
- uczucie niekompletnego wypróżnienia
Kto narażony jest na hemoroidy?
Choroba może dotknąć każdą osobę, niezależnie od wieku – zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Medycyna nie zna dokładnych przyczyn rozwoju hemoroidów, jednak uważa się, że odpowiedzialne są na nie zbyt wysokie ciśnienie w jamie brzusznej oraz zaburzenia układu pokarmowego, a dokładnie rytmu wypróżnień.
Rozwijaniu się hemoroidów sprzyjają zatem zaparcia i biegunki, ciąża, długotrwałe parcie, otyłość, również długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, brak aktywności fizycznej. Dodatkowo także pojawiają się czynniki genetyczne, dlatego żylaki odbytu mogą występować u całej rodziny.
Czy można zapobiegać hemoroidom?
Jak najbardziej, głównym czynnikiem przeciwdziałającym rozwojowi żylaków odbytu jest odpowiednia dieta. Powinna ona być bogata w błonnik oraz w płyny. Także ważna jest aktywność fizyczna i unikanie długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej.
Leczenie hemoroidów
Hemoroidy leczy się w początkowej fazie za pomocą odpowiednich środków doodbytniczych – czopków, maści czy żeli. Również stosować można środki przeciwbólowe i pamiętać należy o właściwej diecie bogatej w błonnik i płyny.
W przypadku zaawansowanego stanu stosuje się leczenie zabiegowe, które polega na podwiązywaniu hemoroidów specjalnymi gumkami, skleroterapii, czyli wstrzyknięciu środka powodującego skurczenie się hemoroidów, również stosuje się laseroterapię, kriochirurgię.