Szkoda zdrowia

Atopowe zapalenie skóry jako choroba XXI wieku

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób skóry XXI wieku. Pierwsze symptomy zazwyczaj ukazują się we wczesnym dzieciństwie, co jednak nie oznacza, że w starszym wieku nie mają prawa się pojawić.

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła i trudna choroba. W jej przebiegu możemy zauważyć etapy zaostrzenia się objawów chorobowych (przesuszenie skóry, podrażnienia, nawet rany), jak i ich wyciszenia. Pacjenci, u których zdiagnozowano AZS, często skarżą się na silne, niekiedy trudne do pohamowania swędzenie, któremu towarzyszy szereg innych objawów dodatkowych.

Przyczyny powstawania AZS

Współczesna medycyna nie zna jednogłośnej przyczyny powstawania atopowego zapalenia skóry. Istnieje teoria, że czynnikiem ryzyka jest nadmierna higiena lub skłonność do dziedziczenia. Wiadomym jest również fakt, że noworodki przychodzące na świat z dużą masą urodzeniową o wiele częściej chorują niż te, u których problemem była niedowaga. W grupie ryzyka są również dzieci, których rodzice karmili mlekiem krowim zanim te ukończyły pierwszy rok życia.

Jak leczyć?

1. Leczenie atopowego zapalenia skóry nie należy do czynności najłatwiejszych, zwłaszcza wtedy, gdy chory dodatkowo cierpi na jeszcze inną chorobę alergiczną. Niewielkie szanse na całkowite wyleczenie mają te osoby, u których AZS zostało wykryte w bardzo wczesnym wieku.

2. Łagodną postać atopowego zapalenia skóry zwalcza się specjalnymi maściami i kremami. Jeszcze do niedawna często używanym lekiem były kremy sterydowe. Jednak to one sprawiały, że skóra stawała się coraz cieńsza. Dlatego w ich miejsce stosuje się kremy przeciwzapalne, które choć działanie mają podobne do tego co sterydy, to jednak nie wykazują takiego destrukcyjnego wpływu na skórę.

3. Dobre efekty przynoszą również leki immunosupresyjne i przeciwuczuleniowe. Jednak wraz ze zwiększoną ich skutecznością, zauważa się wzmożoną senność u chorego. W najcięższych przypadkach AZS stosowane są cyklosporyny A, które choć przynoszą ulgę niemalże natychmiast, to jednak mogą powodować zaostrzenie się choroby.

4. W leczeniu atopowego zapalenia skóry lekarze coraz częściej zalecają psychoterapię, która pozwala nauczyć chorego radzenia sobie ze stresem. Dlaczego właśnie taką metodę? Istnieją bowiem badania, które potwierdzają, że zaostrzenie choroby następuje na skutek sytuacji stresowych.

5. Pacjenci z AZS do codziennego mycia muszą wybierać produkty zalecane dla osób o skórze atopowej, gdyż ich specjalistyczna formuła jest bogatsza o składniki aktywne, które wspomagają procesy regeneracyjne skóry.

6. Procesy regeneracyjne bariery ochronnej naskórka odbudowują również lipidy, które poprzez umiejętność wiązania wody, zapobiegają jej utracie.

Domowe środki łagodzące AZS

Atopowe zapalenie skóry to uprzykrzająca normalne życie choroba, która sprawia, że pacjenci w podjętym procesie leczenia uciekają się również do naturalnych metod leczenia. Dobre efekty przynosi kąpiel w krochmalu lub kiślu z siemienia lnianego.


Opublikowano

w

przez

Tagi: