Chlamydia – najczęstsza przyczyna zapaleń bakteryjnych

Chlamydia to jedna z najszybciej rozprzestrzeniających się obecnie bakterii, która również jest przyczyną chorób wenerycznych. Wyróżniamy kilka różnych typów bakterii Chlamydia – zakażenia płciowe wywołuje głównie Chlamydia trachomatis, a zakażenia dróg oddechowych Chlamydia pneumoniae.

Charakterystyka bakterii Chlamydia

Bakterie Chlamydia jest bezwzględnie wewnątrzkomórkowa, podobna do bakterii gram-ujemnych, jednak posiadają zdolność do pasożytowania wewnątrz komórek człowieka. Po przedostaniu się do organizmu zaczynają się namnażać w komórkach i rozprzestrzeniają się następnie drogą krwionośną do różnych organów. Zdarza się, że przez długi czas są nieaktywne w organizmie człowieka i nie dają objawów klinicznych. Podczas uaktywnienia szybko się namnażają i dają szereg charakterystycznych objawów.

Chlamydia trachomatis to najważniejszy klinicznie i epidemiologicznie gatunek bakterii Chlamydia. Rozprzestrzeniają się one drogą płciową przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub też podczas porodu z matki na dziecko. Zakażenia bakteriami Chlamydia tego rodzaju są główną przyczyną stanów zapalnych narządów płciowych, mogą prowadzić u kobiet do bezpłodności i do powikłań ciąży.

Bakterie Chlamydia trachomatis powodują głównie:

  • ziarnicę weneryczną
  • śluzowo-ropne zapalenie szyjki macicy
  • niegonokokowe zapalenie cewki moczowej
  • zapalenie jajowodów
  • nadżerki szyjki macicy, cysty i zapalenia gruczołów Bartholina
  • wtórna bezpłodność u kobiet i niepłodność u mężczyzn
  • przy przewlekłej infekcji zapalenie stawów i zapalenie gardzieli

Zakażenie bakteriami Chlamydia trachomatis

Bakterie przenikają do organizmu człowieka poprzez uszkodzone błony śluzowe lub skórę podczas stosunku płciowego. Także istnieje ryzyko zakażenia na basenach, kąpieliskach, w jacuzzi. Najbardziej narażone na infekcje narażone są osoby, które prowadzą aktywne i ryzykowne życie seksualne – często zmieniają partnerów, niestosują prezerwatyw. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle w 7-14 dni po kontakcie z osobą zakażoną.

Wśród objawów zakażenia znajdują się:

  • nasilona wydzielina, krwawienia z pochwy, krwawienie po stosunku u kobiet
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu u kobiet i mężczyzn
  • wydzielina z cewki moczowej u mężczyzn
  • ból stawów, nieraz mylony z RZS w początkowej fazie

Do rozpoznania zakażenia bakteriami Chlamydia trachomatis stosuje się najczęściej specjalne badania przeciwdziała z krwi – testy Elisa oraz badania testem immunofluorescencyjnym lub enzymatycznym poprzez wymaz z kanału szyjki macicy u kobiet lub cewki moczowej u mężczyzn. Najwyższą czułość w badaniu mają testy wykrywania DNA jak PCR oraz LCR wykonywane także z wymazu.

Leczenie bakterii Chlamydia trachomatis

Leczenie odbywa się na podstawie podawania antybiotyków – głownie doksycykliny lub azytromycyny. Leczeniu powinien być poddany także partner seksualny, aby wyeliminować ryzyko ponownego zakażenia.

Like this post?

About Author

admin

admin

More Posts