Endometrioza to żeńska choroba narządów płciowych, której cechą charakterystyczną jest występowanie komórek błony śluzowej trzonu macicy poza obrębem macicy. Wspomniane komórki wyglądem przypominają te, które znajdują się wewnątrz jamy i wykazują się aktywności wydzielniczą. Są bardzo czułe na zmiany, jakie zachodzą w trakcie cyklu miesiączkowego kobiety, co z kolei powoduje reakcje zapalne. W konsekwencji dochodzi do wewnętrznych krwawień, rozwoju guzków sprawiających kobiecie ból czy tworzenia się zrostów.
Pomimo rozwoju medycyny, endometrioza nadal stanowi zagadkę dla lekarzy, gdyż nie ma jednoznacznych badań określających ryzyko zachorowania. Przyjmuje się, że mogą ją tworzyć predyspozycje genetyczne, środowiskowe, alergiczne czy autoimmunologiczne. Endometrioza jest nie tylko chorobą utrudniającą normalne funkcjonowanie, ale również wpływającą bezpośrednio na niepłodność.
Objawy endometriozy
Najczęstszym objawem, na który skarżą się kobiety, to silny ból zlokalizowany w miednicy małej. Bolesne miesiączkowanie, ból podczas odbywania stosunku płciowego, dolegliwości bólowe w czasie oddawania moczu i stolca, a także bóle brzucha oraz krzyża, w skrajnych przypadkach, kobiety mogą skarżyć się dodatkowo na duszności czy nawet krwioplucie.
Pacjentki z endometriozą mogą również zgłaszać problem wzdęć, biegunek, naprzemiennych biegunek z zaparciami czy objawy ze strony układu moczowego, takie jak silne parcie lub częstomocz.
Rozpoznanie endometriozy
W celu postawienia prawidłowej diagnozy, lekarz musi wykonać kilka badań. Pierwszym z nich jest oczywiście badanie ginekologiczne, w którym lekarz bada wielkość, pozycję i ruchomość macicy oraz przydatków. Sprawdza również więzadła krzyżowo-maciczne oraz przegrodę odbytniczo-pochwową.
Endometriozę można zdiagnozować również podczas badania USG – zarówno przez pochwę, jak i odbyt oraz laparoskopię, która uważana jest za niezwykle skuteczną metodę wykrywania tej jednostki chorobowej.
Leczenie
Do leczenia endometriozy stosuje się środki farmaceutyczne, pacjentkę poddaje się leczeniu chirurgicznemu lub też stosuje się obie te metody naprzemiennie. Jako, że źródła powstawania choroby, jak i cała dolegliwość nie jest zbadana, podejmowane leczenie w środowisku lekarskim wywołuje dużo kontrowersji. Istotnym elementem, warunkującym wybór ostatecznej metody leczenia są plany macierzyńskie kobiety.
Postępowanie
Sposób postępowania jest ustalany indywidualnie, choć nadrzędnym jego celem jest doprowadzenie do normalnej aktywności, dzięki której kobieta nie będzie odczuwała bólu i będzie mogła powrócić do poprzednich zajęć. Jako, że nawroty choroby zdarzają się niezwykle często, lekarze wielokrotnie zalecają ponowne odbycie kuracji farmakologicznej. Powtórne leczenie chirurgiczne zdarza się niezwykle rzadko, nie mniej jednak, pacjentka z endometriozą musi być cały czas pod ścisłą kontrolą lekarską.