Grzybica to poważny problem

Zakażenia grzybicze dotyczą wielu osób – dzieci i dorosłych. Grzybicę coraz częściej w związku z tym nazywa się również chorobą cywilizacyjną. Rozprzestrzenia się łatwo, często na początku niezauważalnie i chociaż nie jest trudna w leczeniu, to ma tendencję do nawrotów.

Co to jest grzybica?

Grzybicami, inaczej kandydozami lub mikozami, nazywa się grupę chorób zaraźliwych, które wywoływane są przez mikroskopijne grzyby – ponad 200 gatunków. Grzybica jest chorobą, którą łatwo się zakazić, na przykład przy kontakcie ze skórą chorego na nią człowieka, a także jego przedmiotami osobistymi – ręcznikami, obuwiem, gąbkami, ubraniami, szczególnie w środowisku wilgotnym, które sprzyja rozwojowi grzybów. Grzybica może zaatakować praktycznie każdy narząd człowieka, ale jest głównie schorzeniem dermatologicznym – obejmuje skórę, pachwiny, paznokcie, skalp.

Za rozwój grzybicy, jak zostało wspomniane, odpowiada szereg różnych grzybów. Najczęstszą przyczyną zakażeń są grzyby Candida albicans, które stanowią florę fizjologiczną u wielu ludzi. Również są to gatunki takie jak: Geotrichum candidum, Aspergillus fumigatus czy Cryptococcus neoformans.

Kiedy łatwiej o grzybicę?

Rozwojowi grzybi sprzyja szereg czynników. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:

  • stosowanie antybiotyków i sterydów
  • oparzenia
  • nowotwory
  • niedobory witaminy B
  • zaburzenia odporności
  • zaburzenia hormonalne
  • zaburzenia metaboliczne, na przykład cukrzyca
  • otyłość
  • niewystarczająca higiena

Główne objawy grzybic

Grzybice dają różne symptomy zależnie od miejsca ich rozwoju. Wśród najczęściej występujących objawów znajdują się świąd i zaczerwienienie skóry, miejscowe łuszczenie się naskórka, białawy nalot, a w przypadku grzybic głębokich, które dotykają narządów wewnętrznych, są to objawy narządowe, biegunki.

Jak leczy się grzybice?

Do leczenia grzybic wykorzystuje się nowoczesne leki przeciwgrzybicze doustne lub do użytku zewnętrznego w formie maści, kremów, roztworów do przemywania. Najczęściej stosuje się środki zawierające takie substancje czynne jak: nystatyna, natamycyna, amfoterycyna, klotrimazol, mikonazol, flukonazol, itrakonazol. Leczenie wspierające może także obejmować stosowanie terapii ziołowej – dobre efekty dają środki z szałwią, nagietkiem, jaskółczym zielem.

Czy można zapobiegać grzybicom?

Na zachorowanie na grzybice rzadziej narażone są te osoby, które utrzymują odpowiednią higienę osobistą – stosują tylko własne ręczniki, obuwie i ubrania, dokładnie wycierają ciało do sucha. W miejscach publicznych jak basen czy siłownia należy mieć własne klapki i unikać chodzenia bosymi stopami po podłodze. Również w przypadku terapii antybiotykowej czy sterydowej konieczne jest wspomaganie organizmu probiotykami, które zapobiegają wyjałowieniu flory bakteryjnej.

Like this post?

About Author

admin

admin

More Posts