Hemoroidy, żylaki odbytu, choroba hemoroidalna bądź choroba guzków krwawniczych. Wszystkie te określenia dotyczą jednej i tej samej jednostki chorobowej, która wielu pacjentom dość mocno uprzykrzyła życie. Wspomniane schorzenie jest nie tylko uciążliwe, ale również bolesne i wstydliwe, o którym stronimy rozmawiać. Jednak jak wynika z najnowszych badań, skala zachorowań na hemoroidy jest tak wysoka, że należy, a wręcz trzeba o niej głośno mówić, bo tylko w porę wykryte i leczone może uchronić nas przed wieloma nieprzyjemnymi symptomami.
Przyczyny hemoroidów
Na powstawanie hemoroidów wpływ ma zbyt duże ciśnienie występujące w żyłach zlokalizowanych w pobliżu miednicy oraz odbytu. Tkanki wewnętrzne odbytu w sposób fizjologiczny wypełniają się krwią, aby kontrolować moment wypróżniania. W momencie oddawania stolca, nadmierne ciśnienie sprawia, że żyły w tkance ulegają puchnięciu i rozciąganiu się, co bez wątpienia sprzyja powstawaniu hemoroidów. Podobnie sytuacja może przedstawiać się wtedy, gdy dokuczają nam biegunki lub zaparcia, które również mogą powodować pojawienie się choroby.
Na chorobę hemoroidalną podatne są również kobiety ciężarne, zwłaszcza w ostatnich sześciu miesiącach poprzedzających moment rozwiązania. Chorobie sprzyja wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych w okolicach miednicy. Z kolei poród i konieczność silnego parcia jeszcze bardziej może pogłębić problem guzków krwawniczych. Podobnie zresztą jak nadwaga i otyłość.
Objawy hemoroidów
Najczęściej pojawiającymi się objawami hemoroidów wewnętrznych i zewnętrznych są:
- krwawienia podczas oddawania stolca
- swędzenie okolic odbytu
- dolegliwości bólowe odbytnicy, dające się we znaki podczas czyszczenia odbytu
Hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne
Z hemoroidami wewnętrznymi możemy mieć do czynienia w sytuacji, gdy na papierze toaletowym lub powierzchni stolca zaobserwujemy ślady krwi. Hemoroidy wewnętrzne może zwiastować również śluz w stolcu lub na papierze toaletowym.
Z kolei hemoroidy zewnętrzne mogą objawiać się w formie podrażnionej skóry odbytu bądź wyczuwalnego pod skórą skrzepu.
Jak zdiagnozować chorobę?
Diagnozę choroby hemoroidalnej stawia lekarz po przeprowadzeniu wywiadu, zapoznaniu się z historią chorób pacjenta oraz badanie odbytu palcem w rękawiczce.
Krwawienia z odbytu nie muszą zwiastować wyłącznie hemoroidów. Mogą bowiem świadczyć o powstawaniu poważniejszej choroby. Dlatego jeśli w pierwszym badaniu lekarz nie wykryje nic podejrzanego, zalecane może być przeprowadzenie dokładniejszych badań, np. kolonoskopii.
Jak leczyć?
Aby leczyć hemoroidy nie trzeba przebywać w szpitalu. Po pierwsze warto uwzględnić w codziennej diecie odpowiednią ilość błonnika, spożywać większe ilości wody oraz aplikować maści powszechnie dostępne w aptece bez recepty.
Jeśli mamy do czynienia z hemoroidami wewnętrznymi, leczenie domowe może być niewystarczające. Może bowiem okazać się, że guzki krwawnicze trzeba będzie podwiązać gumowymi opaskami i delikatnie okaleczyć tkankę sąsiadującą z hemoroidami. Omawiana czynność ma za zadanie ograniczyć dopływ krwi do guzków, aby te miały możliwość samoistnego zmniejszenia się bądź zaniknięcia.
Jeśli okaże się, że żaden z powyższych zabiegów nie przynosi oczekiwanych rezultatów, konieczne będzie przeprowadzenie operacji.