Szkoda zdrowia

Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy sygnalizujące ciążę, są w większości przypadków ignorowane. Młode matki najczęściej wiążą je z przeziębieniem, grypą, przewlekłym zmęczeniem czy zatruciem pokarmowym. Jednak są pewne symptomy, które występując jednocześnie w tym samym czasie, mogą jednoznacznie wskazywać ciążę. O jakich objawach mowa?

Pierwsze objawy ciąży – kiedy występują?

Fakt, kiedy pojawią się pierwsze objawy zwiastujące stan błogosławiony, u każdej kobiety mogą przebiegać odmiennie. Niektóre z nich zauważają je już po upływie tygodnia od momentu zapłodnienia, podczas gdy inne zaczynają się na nie skarżyć dopiero w okolicach 4-6 tygodnia ciąży. Epicentrum objawów ciążowych ma zwykle miejsce w okolicach 9-12 tygodnia, zaś ich koniec przypada zazwyczaj na koniec 20 tygodnia.

Kiedy ta miesiączka?

Pierwszym i zarazem najbardziej charakterystycznym objawem sugerującym błogosławiony stan jest brak miesiączki w przewidywanym terminie. W przypadku części kobiet, może występować jedynie plamienie implantacyjne, będące następstwem zagnieżdżania się zarodka w macicy. Jednak ów krwawienie jest znacznie mniej obfite i trwa krócej niż normalnie przypadająca miesiączka.

Ciągle mdło…

Większość ciężarnych kobiet skarży się na nudności i wymioty, w szczególności po wstaniu z łóżka. Nierzadko, u niektórych z nich mogą trwać cały dzień. Najbardziej podatne na tego rodzaju symptomy ciążowe są panie, które w ciąży są po raz pierwszy, choć nie stanowi to reguły.

Lekarze jako źródło porannych mdłości i wymiotów wskazują na podwyższone stężenie gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu, jaki jest produkowany w czasie ciąży.

Omdlenia oraz zawroty głowy

Kolejnym objawem świadczącym o ciąży są zawroty głowy, będące wynikiem podwyższonego poziomu hormonów we krwi, za które odpowiedzialne są rozszerzania się naczyń krwionośnych. W ten sposób krew o wiele łatwiej dopływa do rozwijającego się dziecka, jednak spadek ciśnienia krwi u matki, może powodować omdlenia.

Z kolei zawroty głowy mogą być również przyczyną niewłaściwego trybu życia. W przypadku nieregularnie spożywanych posiłków, w organizmie ciężarnej może dojść do spadku poziomu cukru we krwi, czego efektem będą zawroty głowy.

Zaburzenia apetytu

W początkowej fazie ciąży wiele pań może odczuwać wzmożony apetyt, który do tej pory wiele osób tłumaczyło zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. W gruncie rzeczy nadmierna chęć do jedzenia może być konsekwencją zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Sennie…

Pierwszymi objawami ciąży może być zwiększona senność oraz uczucie zmęczenia. Przypuszcza się, że jest to efekt gwałtownego wzrostu progesteronu w organizmie świeżo upieczonej mamy. W dodatku wymioty i mdłości, które osłabiają organizm ciężarnej, również mogą być przyczyną nadmiernej senności.

Podatność na zapachy i wizyty w toalecie

Wiele przyszłych mam jest wrażliwych na zapachy. Dym papierosowy, aromat kawy czy lubianych do tej pory potraw, może powodować wstręt.

Częste wizyty w toalecie stanowią kolejny objaw zwiastujący błogosławiony stan. Pojawiają się najczęściej po upływie sześciu tygodni od zapłodnienia.


Opublikowano

w

przez

Tagi: