Twój koszyk jest obecnie pusty!
Krążek dopochwowy – jak to działa?
Przez długi czas kobiety decydujące się na antykoncepcję hormonalną musiały pamiętać o regularnym przyjmowaniu pigułek. Teraz do dyspozycji są również nowocześniejsze formy antykoncepcji, które są znacznie wygodniejsze w stosowaniu. Wśród nich znajduje się również krążek dopochwowy nazywany pierścieniem dopochwowym. Jego najważniejszą zaletą jest to, że wystarczy tylko założyć go raz na miesiąc i nie trzeba już pamiętać o tabletkach. Dodatkowo także taka metoda antykoncepcji oszczędza wątrobę, ponieważ nie musi ona przetwarzać wtedy dużej ilości hormonów.
Jak działa krążek?
Krążki dopochwowe nasączone są hormonami takimi jak etynyloestradiol i etonogestrel, które są stale uwalniane i wnikają w śluzówkę pochwy, skąd dostają się do krwi. Działają podobnie jak tabletki antykoncepcyjne, ponieważ blokują owulację. Powodują, że śluz szyjkowy zagęszcza się, a śluzówka macicy nie jest w stanie przyjąć zapłodnionej komórki jajowej. Ze względu na sposób działania krążki dopochwowe są analogiczne pod względem swojej skuteczności do dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych.
Antykoncepcja działa przez 3 tygodnie – to czas, w którym krążek należy utrzymać w pochwie, a następnie po tygodniowej przerwie, w której występuje krwawienie, należy wymienić go na następny w tym samym dniu tygodnia.
Sposób stosowania krążka
Krążki dopochwowe są niewielkie i miękkie, dlatego dobrze dopasowują się do anatomii kobiety. W celu umieszczenia krążka w pochwie należy na początku umyć ręce, a następnie wyjąć środek z opakowania i wprowadzić go do pochwy podobnie jak tampon. Najwygodniej można zrobić to, ściskając go pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym – w pozycji na leżąco, stojąco z ugięta nogą lub kucając. Krążek należy umieścić jak najgłębiej. Samodzielnie dopasuje się on do kształtu pochwy. W przypadku dyskomfortu należy umieścić krążek głębiej, ponieważ prawidłowo założony krążek jest niewyczuwalny.
Możliwe problemy związane ze stosowaniem krążka
Należy pamiętać o tym, że krążek powinien cały czas przez okres 3 tygodni pozostawać w pochwie. Można wyjąć go na maksymalnie 3 godziny, im krócej, tym jego skuteczność antykoncepcyjna zostanie zachowana na dłużej. Jeżeli krążek będzie wyjmowany zbyt często, wtedy jego skuteczność zmniejsza się i należy stosować dodatkową metodę zabezpieczenia.
Krążek dopochwowy to zatem atrakcyjna alternatywa dla zwykłych tabletek antykoncepcyjnych. Chociaż jest od nich znacznie droższy, to jednak ma wiele zwolenniczek – wygoda stosowania i wysoka skuteczność to jego najważniejsze zalety.
przez
Tagi: