Szkoda zdrowia

Miody podkarpackie - miód naturalny

Miód – bogactwo natury

Miód ceniony był od wieków, zarówno ze względu na swoje walory smakowe, jak i prozdrowotne właściwości. Już Hipokrates podawał go swoim pacjentom.

Miód skutecznie obniżał wysoką gorączkę, leczył roztrój żołądka. Starożytni maścią z propolisu (kitu pszczelego) smarowali trudno gojące się rany. Kobiety wykorzystywały go w zabiegach pielęgnacyjnych. Kleopatra i Poppea, znane ze swej urody, zażywały kąpieli w mleku i miodzie, którym zawdzięczały nieskazitelną cerę i młody wygląd.

Miód prosto z apteczki

Bogaty w witaminy i mikroelementy, posiadający antybiotyczne i antyseptyczne miód stosowany był w medycynie ludowej i dziś sięga się po niego coraz częściej jako środek wspomagający Stosowany systematycznie wzmacnia serce i poprawia kondycję układu krwionośnego. Obniża ciśnienie tętnicze krwi, chroniąc organizm przed zawałami i miażdżycą. Miód pozytywnie wpływa na układ trawienny, łagodząc roztrój żołądka, zapalenie jelit, zgagę czy inne dolegliwości.

Miód jest produktem wysokokalorycznym, zwiera dużą ilość fruktozy i glukozy, dlatego polecany jest w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Zalecany jest w rekonwalescencji po długotrwałych chorobach, nowotworach, chemio- i radioterapii. Miód stosowany jest w leczeniu nerwic oraz depresji.

Regularnie przyjmowanie miodu podnosi odporność organizmu, chroniąc przed sezonowymi infekcjami.

Miód urody doda

Miód doskonale nawilża skórę, zapobiega jej nadmiernemu przesuszeniu, gwarantuje jędrność i zdrowy, młody wygląd. Maseczki z użyciem miodu poprawiają kondycję cery, nadają jej sprężystości, dzięki antyseptycznym właściwościom miodu, maseczka oczyszcza skórę z nieczyszczeń. Producenci kosmetyków coraz częściej sięgają po stare, sprawdzone receptury, wykorzystując miód w składzie kosmetyków, głównie kremów.

Dobry miód – znaczy jaki?

Zastanawiasz się jak sprawdzić jakość miodu i nie przepłacić. Pamiętaj, że prawdziwy miód krystalizuje, scukrza się, w przeciwieństwie do miodów sztucznych. Wysokiej jakości miód, dobrze odwirowany, zawierający niewielką ilość wody, nabrany na łyżeczkę, ścieka jednolitym strumieniem, tworząc na powierzchni naczynia stożek. Jeśli jest w nim zbyt wiele wody, utworzy wgłębienie.


Opublikowano

w

przez

Tagi: