Szkoda zdrowia

Mononukleoza zakaźna – choroba pocałunków

Mononukleoza, powszechniej znana jako choroba pocałunków, jest wywoływana przez wirus przenoszony przez ślinę. Najbardziej podatne na chorobę są dzieci oraz młodzież. Jej przebieg jest zbliżony do grypy, przynajmniej w początkowym jej stadium. Pacjenci skarżą się na ból gardła, głowy oraz bóle mięśniowe. Odpowiedzialny za powstanie choroby jest wirus nazwany na cześć swoich odkrywców wirusem Epsteina-Barra (w skrócie EBV), który najlepsze warunki do bytowania ma w ślinie.

Objawy mononukleozy

Od zakażenia mononukleozą do pojawienia się pierwszych symptomów chorobowych zwykle mija od 30 do 50 dni. Początkowo bardziej przypomina przeziębienie lub zapalenie migdałków. W niektórych przypadkach choroba przebiega bardziej drastycznie i sugeruje anginę. Jednak po kilku dniach tak mylących objawów, zwykle ujawniają się te, bardzo charakterystyczne dla mononukleozy.

A są to:

  • wysoka gorączka, siegąjąca nawet 40 stopni Celsjusza, utrzymująca się nawet przez dwa tygodnie,powiększone węzły chłonne pod
  • pachami, w pachwinach, na szyi oraz pod żuchwą, mogące przybierać kształt orzecha włoskiego,
  • ostry ból gardła, obrzęk migdałów, na których można zaobserwować szary nalot,
  • ból brzucha spowodowany powiększeniem śledziony,
  • katar,
  • w skrajnych przypadkach może pojawić się obrzęk powiek, łuków brwiowych czy nasady nosa,
  • jeśli wirus zaatakuje wątrobę, u pacjenta można zaobserwować objawy żółtaczki

Leczenie mononukleozy

Jak na razie nie ma żadnych specjalnych leków na mononukleozę. Jedynym sposobem jest naturalna walka organizmu z chorobą. Aby ją wspomóc, pacjent powinien dużo wypoczywać, regularnie obniżać wysoką temperaturę. Ważnym elementem leczenia jest nawadnianie organizmu, aby zapobiec odwodnieniu. Podstawą diety powinny być potrawy łagodne dla wątroby oraz gardła, dlatego przecierane zupy stanowią idealną propozycję. Warto również zadbać o nawilżenie powietrza, w jakim przebywa chory. Aby zmniejszyć obrzęk śluzówki, do nawilżacza można dodać olejki eteryczne, które dodatkowo ułatwią oddychanie.

Powikłania mononukleozy

Powikłania mononukleozy choć zdarzają się sporadycznie, należą do poważnych. Do najgroźniejszych można zaliczyć pęknięcie śledziony, któremu towarzyszy ostry ból po lewej, górnej stronie brzucha oraz osłabienie, bladość, nadmierne pocenie i szybkie tętno. W takiej sytuacji konieczna jest jak najszybsza interwencja chirurgiczna, aby usunąć uszkodzony narząd. W niektórych przypadkach może dojść do zaburzeń drożności dróg oddechowych, zapalenia mięśnia sercowego i tkanek otaczających serce, a także zajęcia szpiku kostnego bądź ośrodkowego układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego). W sytuacji, gdy wirus zaatakuje wątrobę, wówczas u pacjenta pojawiają się objawy sugerujące żółtaczkę, a ta wymaga już leczenia w szpitalu.


Opublikowano

w

przez

Tagi: