Nietrzymanie moczu – to można leczyć!

Problemy z nietrzymaniem moczu są szczególnie wstydliwe. Niekontrolowane oddanie moczu może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Są jednak skuteczne sposoby na leczenie nietrzymania moczu – wystarczy tylko dobrać odpowiednie leki.

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu można podzielić na kilka różnych typów:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – pojawia się wtedy, gdy osłabieniu ulegają mięśnie dna miednicy, które nie zaciskają właściwie cewki moczowej, co powoduje wyciekanie moczu z pęcherza. Najczęściej wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się podczas wysiłku fizycznego, śmiechu, kichania czy kaszlu
  • nietrzymanie moczu z nagłym parciem – wywołane jest przez nadmierną aktywność mięśni pęcherza moczowego, pojawia się w momencie potrzeby natychmiastowego oddania moczu, również sprzyja mu zapalenie pęcherza, choroby neurologiczne, a u mężczyzn choroby gruczołu krokowego
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia – zwykle występuje u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego, jest spowodowane przeszkodą w odpływie moczu z pęcherza

Nietrzymanie moczu może również przemijająco występować u osób, które mają zapalenie pęcherza, przyjmują niektóre leki moczopędne i rozluźniające mięśnie, piją dużą ilość napojów zawierających kofeinę i alkoholi. Dolegliwość często dotyka kobiety – sprzyja jej ciąża i poród, zmiany położenia macicy, menopauza.

Jak leczy się nietrzymanie moczu?

W przypadku wystąpienia objawów nietrzymania moczu, które utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować się ze specjalistą, który będzie mógł dopasować odpowiednie leczenie.

W leczeniu nietrzymania moczu stosuje się dopasowane środki zależnie od przyczyny i nasilenia dolegliwości. Zaleca się ustalenie przyczyny, ponieważ nietrzymanie moczu może być spowodowane innymi schorzeniami, na przykład zapaleniem pęcherza moczowego, gruczołu krokowego. Zaleca się także profilaktykę – zmniejszenie spożycia alkoholu, kofeiny, zmniejszenie masy ciała, ponieważ otyłość i nadwaga także sprzyjają nietrzymaniu moczu. Również przed ważnymi sytuacjami, na przykład spotkaniem towarzyskim, podróżą należy zmniejszyć spożycie płynów. U kobiet mających problemy z nietrzymaniem moczu zaleca się ćwiczenie mięśni Kegla, czyli mięśni dna macicy. Należy rytmicznie je napinać i rozluźniać w różnych pozycjach.

W przypadkach, w których profilaktyka nie pomaga, skorzystać można z leczenia farmakologicznego. Stosuje się głównie leki zawierające takie substancje fezoterodyna, oksybutynina, tolterodyna, solifenacyna i trospium. W skrajnych przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne.

Like this post?

About Author

admin

admin

More Posts