Angina to podstępna, szybko rozwijająca się choroba, której obecność jest zauważalna już po kilku godzinach od momentu przebywania w towarzystwie osoby zarażonej. Jako, że choroba roznosi się drogą kropelkową, wystarczy zwykła rozmowa lub kichnięcie, skutkiem czego będzie wysoka temperatura, ostry ból gardła, potęgujący podczas przełykania. Wyleczenie anginy jest bardzo ważne, gdyż może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, również tych zagrażających życiu.
Objawy anginy
Najczęściej pojawiające się objawy towarzyszące anginie:
- zmiany ropne na migdałach,
- obrzęk gardła, utrudniający połykanie,
- ostry ból promieniujący nawet do ucha,
- wysoka temperatura – powyżej 38 stopni Celsjusza,
- obrzęk i ból węzłów chłonnych,
- obrzęk i przekrwienie migdałków,
- zaczerwienienie łuków podniebiennych oraz błony śluzowej,
- utrata apetytu,
- zmęczenie,
- brzydki zapach z ust
Leczenie anginy
Leczenie anginy jest nierozerwalnie związane z koniecznością podjęcia terapii antybiotykowej. Jednak jaki to będzie lek, o tym musi zadecydować lekarz. W kuracji anginy najczęściej stosuje się leki z grupy penicylin. Największym powodzeniem cieszy się amoksycylina.
Stosując terapię leczniczą, warto wspomóc się lekami odkażającymi jamę ustną oraz środkami o działaniu przeciwbólowym. Świetnym działaniem cieszy się napar z szałwi oraz rumianku. W przypadku obrzęku węzłów chłonnych, zbawienne okażą się ciepłe okłady z tych ziół. Chorzy na anginę powinni dużo odpoczywać, najlepiej wygrzewać się pod kocem, aby w ten sposób nabrać sił do walki z chorobą. Aby złagodzić powstałe podrażnienia gardła, warto często wietrzyć mieszkanie, a także dodatkowo zakupić nawilżacz powietrza.
Powikłania po nieleczonej anginie
Niedoleczona bądź niewłaściwie leczona angina może skutkować pojawieniem się niebezpiecznych powikłań. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
- zapalenie ucha środkowego,
- zapalenie węzłów chłonnych,
- ropień okołomigdałkowy,
- stan zapalny nerek, stawów oraz skóry
W przypadku nawracających zachorowań na anginę, lekarz może zalecić wycięcie migdałków, co z kolei będzie jednym z elementów zapobiegających ich kolejnym nawrotom.
Jak zapobiec anginie?
1. W profilaktyce bardzo ważne jest, aby unikać nadmiernych spadków odporności, które stają się pożywką dla bakterii i wirusów.
2. Pomimo wysokiej temperatury na dworze, nie zaleca się spożywania zimnych napoi. Dozwolone są te o temperaturze pokojowej.
3. Unikanie pomieszczeń klimatyzowanych, które powodują wysuszanie błon śluzowych.
4. Zaleca się regularne picie wody.
5. Adekwatny do panującej pogody ubiór.
6. Dieta bogata w witaminę C.
7. W okresach zwiększonej zachorowalności, zaleca się szczególną dbałość o higienę, a także unikanie dużych skupisk ludzi, np. w sklepach.