Ostropest jako antidotum dla wątroby

Ostropest plamisty jest drogocenną rośliną, która chroni wątrobę przed zgubnym wpływem alkoholu, a także łagodzi wszelkie stany zapalne wywołane cukrzycą. Szeroko stosowany w leczeniu żółtaczki WZW typu A, B i C, a także choroby alkoholowej. Zalecany również pacjentkom zmagającym się z endometriozą czy zaburzeniami miesiączkowania.

Co to jest ostropest plamisty?

Ostropest plamisty jest rośliną pochodzącą z rodziny astrowatych, która zdobyła szerokie uznanie w gronie lekarzy głównie za działanie antyhepatotoksyczne. Ostropest chroni wątrobę przed nieodwracalnymi uszkodzeniami, łagodzi stres oksydacyjny, a także wykazuje się działaniem antykancerogennym. Wszystkie swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza sylimarynie, która stanowi zestaw flawonolognanów pochodzenia roślinnego, które uzyskuje się z owoców ostropestu.

Ostropest jako zbawienie dla wątroby

Ostropest cieszy się powszechnym zastosowaniem w przypadku uszkodzeń, do jakich doszło na skutek działalności toksyn. Ochrania miąższ wątroby i nerek przed zgubnym działaniem wielu trujących substancji, jak np. muchomora sromotnikowego, a także przyspiesza proces ich usuwania z organizmu. Dodatkowo, wykazuje się działaniem obniżającym poziom bilirubiny w organizmie, której nadmiar powoduje żółty odcień skóry oraz gałek ocznych. To nie koniec dobroczynnego wpływu ostropestu na wątrobę. Omawiana roślina łagodzi negatywne skutki przyjmowania cytostatyków, które stosuje się w terapii nowotworowej, a także chroni wątrobę przed lekami przeciwwirusowymi (przy leczeniu AIDS) czy tez antybiotykami.

Ostropest a ryzyko zachorowania na raka

Jak pokazują badania, ostropest wykazuje się działaniem zmniejszającym ryzyko wystąpienia raka, gdyż hamująco wpływa na podziały komórek nowotworowych. Dodatkowo, zmniejsza uszkodzenia wątroby poprzez szybsze usuwanie z niej szkodliwych produktów przemiany materii czy stosowanych wcześniej leków.

Przeciwzapalne właściwości ostropestu

Specjalistyczny skład ostropestu sprawia, że roślina jest w stanie zapobiec przewlekłemu zapaleniu wątroby, zarówno temu na tle cukrzycowym, jak i będącego wynikiem nieprawidłowej diety. Stosowany powszechnie jako lek przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, B i C.

Inne właściwości ostropestu

Ostropest to roślina o szerokim działaniu. Może być używana w celu:

  • leczenia kamicy żółciowej,
  • leczenia zapalenia dróg żółciowych i woreczka żółciowego,
  • łagodzenia dolegliwości bólowych głowy typu migrenowego,
  • łagodzenia skutków choroby lokomocyjnej i morskiej,
  • zmniejszania dolegliwości będących wynikiem endometriozy

Przeciwwskazania

Ostropest plamisty nie może być stosowany:

  • jako element wspomagający leczenie zatruć,
  • u dzieci poniżej 12 roku życia,
  • u kobiet ciężarnych i karmiących piersią

Skutki uboczne

Przyjmowanie ostropestu, nawet długotrwale, nie powinno powodować żadnych skutków ubocznych. Jedynie w skrajnych przypadkach może dochodzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, jednak dolegliwość ta ma charakter łagodny i mija wraz z czasem trwania kuracji.

Like this post?

About Author

admin

admin

More Posts