Szkoda zdrowia

Plastry antykoncepcyjne – przyklej i zapomnij!

Konieczność pamiętania o regularnym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych jest problemem dla wielu kobiet. Jeżeli również zdarza ci się zapominać o zażyciu swoich tabletek, spróbuj inne metody antykoncepcji – atrakcyjną alternatywą są plastry, o których zastosowaniu musisz pamiętać tylko jeden raz w tygodniu.

Co warto wiedzieć o plastrach antykoncepcyjnych?

Plastry antykoncepcyjne to bezpieczna i skuteczna (91-99%) metoda antykoncepcji hormonalnej, jednak w innej formie niż standardowe pigułki. Hormony są umieszczone wtedy w plastrze, który uwalnia je regularnie do organizmu kobiety przez skórę. Aby uzyskać efekt antykoncepcyjny, wystarczy tylko naklejenie plastra na ciele, na przykład na ramieniu, barku, brzuchu.

W plastrach antykoncepcyjnych stosuje się te same hormony co w tabletkach. Ich działanie polega na zagęszczeniu śluzu szyjkowego macicy, zmianach w endometrium, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej, a także na zwolnieniu transportu jajowodowego.

Ze względu na transdermalny – przezskórny sposób podania hormonów, plastry antykoncepcyjne są bezpieczniejsze w stosowaniu, ponieważ nie obciążają tak bardzo wątroby. Dodatkowym atutem plastrów jest fakt, że na ich skuteczność nie wpływają problemy układu pokarmowego, na przykład biegunki lub wymioty.

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne mają postać standardowych plastrów. Składają się z kilku warstw – pierwsza to warstwa zabezpieczająca do odklejenia, druga zawiera mocny klej i hormony, trzecia to warstwa ochronna i wodoodporna. W opakowaniu znajdują się trzy plastry – każdy z nich przeznaczony jest do stosowania raz na tydzień, czyli przez 21 dni. Po tym czasie następuje tygodniowa przerwa, w której pojawia się krwawienie. Nowe opakowanie należy rozpocząć w tym samym dniu tygodnia.

W przypadku, w którym plaster odklei się, co jednak zdarza się sporadycznie, skuteczność antykoncepcyjna zostaje zachowana do 48 godzin. Najlepiej przykleić plaster ponownie w 24 godzinach. Dokładne informacje na temat postępowania w przypadku sytuacji awaryjnych znajdują się w ulotce – należy dokładnie zapoznać się z nią przed zastosowaniem plastrów.

Plusy i minusy

Podobnie jak w przypadku innych metod antykoncepcji, również plastry antykoncepcyjne mają swoje plusy i minusy.

Główne plusy plastrów antykoncepcyjnych:

  • wysoka skuteczność – 91-99%
  • wygoda stosowania – wystarczy tylko nakleić plaster raz na tydzień
  • zmniejszenie obciążenia dla wątroby
  • pozwalają na regulację cyklu

Główne minusy plastrów antykoncepcyjnych:

  • plaster może powodować podrażnienie skóry
  • po tygodniu plaster nie wygląda już tak estetycznie
  • plaster może wywoływać skutki uboczne podobne do tych dla pigułki
  • plaster nie może być stosowany przez każdą kobietę

Opublikowano

w

przez

Tagi: