Twój koszyk jest obecnie pusty!
Rwa kulszowa – dolegliwość utrudniająca normalne funkcjonowanie
Nie ulega wątpliwości, że rwa kulszowa jest jednym z najczęściej występujących dolegliwości bólowych zlokalizowanych w dolnym odcinku kręgosłupa. Cechą charakterystyczną jest nagłe i niezwykle bolesne promieniowanie do kończyny dolnej wzdłuż nerwu kulszowego. Jest to spowodowane uciskiem na nerw kulszowy i może być wynikiem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz dyskopatią. Aby uchronić się przed dalszymi zmianami kostnymi oraz komplikacjami ze strony układu nerwowego, warto jak najszybciej zdiagnozować chorobę i przystąpić do jej leczenia.
Objawy rwy kulszowej
To, co jest typowe dla rwy kulszowej to umiejscowiony po jednej stronie ostry ból kończyny dolnej oraz okolic lędźwiowej promieniujący do pośladków, tylno-bocznej powierzchni uda i dystalnej części kończyny. W skrajnych przypadkach może dochodzić do zaburzeń czucia, zwykle w tym miejscu, w którym znajduje się uciśnięty korzeń nerwowy. W takiej sytuacji pacjent najczęściej odczuwa mrowienie, swędzenie, drętwienie bądź uczucie wbijania szpilek. Każdy, nawet najmniejszy ruch może potęgować dolegliwości bólowe, który zmniejszają się po odpoczynku.
Diagnoza
Lekarz na podstawie badania przedmiotowego jest w stanie określić, na jakim poziomie dochodzi do ucisku na korzenie nerwowe.
poziom L5 charakteryzuje się bólem środkowej części stopy oraz dużego palca, zaburzeniami czucia oraz słabnięciem mięśni,
ucisk korzenia S1 może powodować dolegliwości bólowe oraz zaburzenia czucia w okolicy bocznej części stopy, a także do osłabienia mięśni,w pozostałych przypadkach mamy do czynienia z objawami neurologicznymi o słabym i umiarkowanym przebiegu.
Postępowanie w przypadku rwy kulszowej
Niewątpliwie jedną z najważniejszych czynności jest trafne postawienie diagnozy. Każdy chory z dolegliwościami bólowymi powinien być jak najszybciej zbadany przez lekarza. Zwykle po upływie sześciu tygodni można oczekiwać poprawy, o ile wdrożone w życie zostaną pewne zalecenia lekarskie.
Pierwszym z nich jest ograniczenie aktywności fizycznej, unikanie dźwigania oraz zginania tułowia. Chcąc podnieść przedmiot, który upadł na podłogę, należy wcześniej zgiąć nogi w stawie kolanowym i utrzymać proste plecy. Mile widziany jest również materac ortopedyczny bądź twarda deska podłożona pod materac. Dobre efekty przyniosą również ćwiczenia rozciągające, jednak w tym przypadku należy liczyć się z nawrotem dolegliwości, jak tylko ich zaprzestaniemy.
W przypadku wystąpienia nagłego bólu o ostrym podłożu, należy w miarę możliwości zachować spokój, a następnie poszukać takiej pozycji ciała, w której będziemy odczuwać największy komfort. Chodzi o to, aby przyjąć takie ułożenie, w której możliwe będzie odciążenie uciskanego korzenia nerwowego. Ulgę w bólu z pewnością przyniosą również okłady z lodu, a także niesteroidowe leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
Leczenie
Leczenie farmakologiczne opiera się na podawaniu środków o działaniu przeciwbólowym i zmniejszającym napięcie mięśni poprzecznie prążkowanych. Równie pozytywne skutki przynosi terapia fizykalna i manualna.
Brak poprawy przez około sześć tygodni jest dla wielu lekarzy symptomem do przeprowadzenia operacyjnego odbarczenia korzeni nerwowych. Chirurgiczne leczenie jest zależne od przyczyny ucisku na korzeń, a także od ilości uciśniętych korzeni nerwowych.
przez
Tagi: