Rzęsistek pochwowy to nie tylko kobiecy problem

Zakażenia pochwy nie tylko wywoływane są przez bakterie lub grzyby, ale również mogą powodować je pasożyty. Takim schorzeniem jest rzęsistkowica, inaczej trychomonadoza, za którą odpowiedzialne są rzęsistki – pierwotniaki zaliczane do rodzaju Trichomonas. Rzęsistkowica to choroba pasożytnicza dróg moczowo-płciowych, która głównie przenosi się poprzez stosunek seksualny z zakażoną osobą. Również do zakażenia może dojść poprzez kontakt z przedmiotami higieny osobistej osoby zakażonej.

Charakterystyka pasożyta

Rzęsistek pochwowy (łac. Trichomonas vaginalis) to jednokomórkowy pierwotniak – pasożyt bytujący po zakażeniu w drogach moczowo-płciowych u człowieka. Rzęsistkowica wywołana przez rzęsistka pochwowego dotyka częściej kobiet, jednak również chorują na nią mężczyźni. Miejsce działania rzęsistka to pochwa oraz cewka moczowa u kobiet, a u mężczyzn także gruczoł krokowy.

Zakażenie rzęsistkiem pochwowym rozpoznaje się głównie poprzez badanie mikroskopowe pasożyta z wymazu z wydzieliny pochwy, cewki moczowej czy osadu moczu. Profilaktyka zakażeń polega na stosowaniu prezerwatyw, niepodejmowaniu aktywności płciowej z osobami niepewnymi, przestrzeganiu podstawowych zasad higieny, Zakażeniom sprzyjają także inne infekcje intymne bakteryjne i grzybicze.

Objawy choroby

Wśród głównych objawów rzęsistkowicy znajdują się:

  • pieczenie, swędzenie i ból w cewce moczowej
  • częstomocz i ból przy oddawaniu moczu
  • pieniste i żółto-zielone upławy
  • bóle w podbrzuszu
  • bolesność w trakcie stosunku płciowego
  • wydzielina z cewki moczowej
  • u mężczyzn zaczerwienienie i nadżerki na żołędzi

W przypadku przewlekłej rzęsistkowicy, która nie została wyleczona w początkowej fazie, pojawiają się zmiany w nabłonku pochwy i szyjki macicy u kobiet, a u mężczyzn zapalenie gruczoł krokowego. Nieleczona choroba może powodować w skrajnych przypadkach bezpłodność i powikłania ciążowe.

Leczenie rzęsistkowicy

W celu określenia źródła objawów zaleca się wykonać badania – główne to pobranie wymazu i przeanalizowanie go pod mikroskopem. Także konieczne może być wykonanie innych badań, między innymi dotyczącym rzeżączki, chlamydiozy, kiły, aby wykluczyć zakażenia podobnymi drobnoustrojami.

W leczeniu rzęsistkowicy stosuje się w szczególności antybiotyki. To głównie metronidazol i inne pochodne imidazolu, na przykład tynidazol, ornidazol. Kuracja antybiotykowa musi być podjęta zarówno przez zakażoną osobę, jak i przez jej partnera lub partnerów seksualnych. Na czas kuracji nie należy podejmować czynności seksualnych. Po zakończeniu leczenia zaleca się powtórzyć badania w celu potwierdzenia jego skuteczności.

Like this post?

About Author

admin

admin

More Posts