Rzeżączka nadal groźna

Wiele osób nas uważa, że choroby weneryczne ich nie dotyczą. Jednak sporo tego rodzaju schorzeń, w tym rzeżączka, wcale nie są tak mało powszechne. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich środków ostrożności w celu zapobiegania zakażeniom.

Czym jest rzeżączka?

Rzeżączka, która nazywana jest również tryprem, to choroba weneryczna – przenoszona drogą płciową, za której powstawanie odpowiedzialne są dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Drobnoustroje te również nazywane są gonokokami. Są to nieruchliwe bakterie tlenowe wrażliwe na większość antybiotyków i na środki dezynfekcyjne. Wykazują wysoką wrażliwość na wysychanie i światło, jednak w wilgotnym środowisku, na przykład na ręcznikach, gąbkach, pościeli czy bieliźnie mogą przeżyć nawet dobę.

Zakażenie dwoinką rzeżączki

Dwoinką rzeżączki można zakazić się wskutek stosunku płciowego bez zabezpieczenia z osobą będącą nosicielem bakterii – w celu zapobiegania zaleca się stosowanie prezerwatyw. Również do infekcji dochodzi poprzez stosowanie tych samych przedmiotów higieny codziennej, na przykład ręczników, bielizny, gąbek i innych. Zakażają się ponadto noworodki podczas porodu od chorej matki – pierwszym symptomem zakażenia jest gonokokowe zapalenie spojówek, które może prowadzić nawet do utraty wzroku.

Objawy rzeżączki

Wśród objawów rzeżączki pojawiają się głównie ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, a także wyciek z cewki moczowej. Objawy na ogół prędzej zauważalne są u mężczyzn – już po 3-5 dniach. U kobiet zwykle widoczne są po 1-2 tygodniach i mają formę niewielkich upławów, obfitej menstruacji, zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Nieleczone zakażenie może przerodzić się w infekcję całego układu moczowo-płciowego, także infekcji odbytu czy gardła poprzez naczynia krwionośne. Notowane są również zapalenia jajowodów, ropnie, bezpłodność, zmiany w obrębie stawów czy serca.

Dostępne metody leczenia

Rzeżączkę można wykryć bez problemów poprzez badanie bakteryjne wydzieliny z cewki moczowej u mężczyzn lub też z pochwy u kobiet.

Dwoinkę rzeżączki można łatwo wyeliminować przy stosowaniu odpowiednio dobranych antybiotyków. Najczęściej stosuje się cefalosporyny trzeciej generacji, na przykład cefiksym, ceftriakson, a także chinolony – ciprofloksacyna, ofloksacyna, lewofloksacyna. W leczeniu skuteczna jest również penicylina. W celu poprawy efektywności leczenia stosuje się także kilka antybiotyków.

Noworodki kobiet chorujących na rzeżączkę poddawane są zabiegom Credégo polegającym na przemywaniu oczu roztworem azotanu srebra, co zapobiega rzeżączkowemu zapaleniu spojówek.

Like this post?

About Author

admin

admin

More Posts