Siemię lniane to małe, płaskie, szarobrązowe nasionka, które można zakupić w każdym sklepie zielarskim oraz aptece. Choć z pozoru mogą wyglądać niezbyt interesująco, w gruncie rzeczy kryją w sobie wielką moc, która odbija się korzystnym echem nie tylko na naszym zdrowiu, ale również urodzie.
Siemię lniane obfituje w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę E, białko, potas, cynk, a także fitoestrogeny. Siemię lniane można spożywać w formie odwaru, a także dodawać do kanapek i surówek. Aby nie straciły swoich cennych właściwości, zaleca się, aby były przechowywane w szczelnie zamkniętym słoiku w zacienionym miejscu.
Właściwości siemienia lnianego
Siemię lniane znane jest jako składnik ochraniający układ pokarmowy. Wytwarza śluz, który pokrywa błony śluzowe żołądka oraz przełyku, a także przedostaje się aż do jelita grubego. Nasiona wykazują się właściwościami przeczyszczającymi, dlatego są mile widziane dla pacjentów borykających się z problemem zaparć.
Siemię lniane a rak piersi
Udowodniono, że zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 zapobiega miażdżycy i świetnie wpływa na wygląd skóry, dzięki czemu opóźnia efekty jej starzenia. Zawarte w nasionach lignany zalecane są kobietom w okresie okołomenopauzalnym, gdyż dzięki właściwościom regulującym poziom estrogenów, mogą opóźnić bądź całkowicie wyeliminować ryzyko pojawienia się raka piersi. Siemię stosowane w formie zewnętrznej, działa przeciwzapalnie i zmiękczająco.
Siemię lniane na odchudzanie
Chcąc zrzucić kilka zbędnych kilogramów, oprócz odpowiedniej diety i ćwiczeń, warto wprowadzić do dziennego jadłospisu siemię lniane. Nasionka wykazują się właściwościami regulującymi poziom cholesterolu w organizmie, z czym znaczne grono borykających się z nadprogramową ilością kilogramów osób, zmaga się najczęściej. Nasiona lnu dają wrażenie sytości, a co za tym idzie, osoby będące na diecie nie mają potrzeby sięgania po kolejne przekąski.
Len na włosy
Mówiąc o nasionach lnu, nie można zapominać, jak dobroczynny wpływ wywiera on na włosy. Stosowana regularnie maseczka sprawia, że fryzura staje się puszysta, lśniąca, a co najważniejsze – zdrowsza. Jeśli systematyczne nakładanie mikstury wspomożemy spożywaniem nasion, możemy być pewni, że nasze włosy będą nie tylko ładniejsze, ale również zaczną szybciej rosnąć!
Spożywanie siemienia lnianego
Nasion lnu nie spożywany na sucho. Zaleca się ich uprzednie zmielenie. W takiej formie możemy je dodać niemalże do każdej potrawy, którą lubimy jeść. Poranne muesli, kanapki, surówki, sosy czy do pieczenia chleba – wariantów jest sporo. Smak siemienia lnianego jest neutralny, stąd też można dodawać go do każdego dania.
Na bazie siemienia lnianego można przygotować kisiel, który jest panaceum na biegunkę. W jego składzie, oprócz kwasów tłuszczowych omega-3 znajdziemy również ogromne ilości lignanów. Aby zatem przyrządzić kisiel na bazie lnu należy 2-3 łyżki zalać szklanką ciepłej wody i odstawić na co najmniej godzinę. Zaś dodatek miodu pszczelego będzie dodatkową bronią przeciwko infekcjom górnych dróg oddechowych.