Twój koszyk jest obecnie pusty!
Skuteczne zapobieganie ciąży dzięki tabletkom antykoncepcyjnym
Aktualnie stosowanie środków hormonalnych, w tym przede wszystkim tabletek antykoncepcyjnych, należy do najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Dzięki nim można w pełni cieszyć się seksem bez obaw o zajście w ciążę. Wystarczy tylko jedna tabletka na dzień!
Czym są tabletki antykoncepcyjne?
Tabletki antykoncepcyjne to doustne środki zawierające syntetyczne hormony, których celem jest blokowanie owulacji, zmiana postaci śluzu szyjkowego, a także endometrium, aby zapobiegać zajściu kobiety w ciążę. W efekcie dają skuteczność na poziomie 99% przy stosowaniu zgodnie z zaleceniami i 91% przy stosowaniu typowym.
Obecnie w sprzedaży znajduje się wiele typów różnych środków antykoncepcyjnych – podzielić można je na środki dwuskładnikowe, czyli zawierające dwa typy hormonów, a także środki jednoskładnikowe, tak zwane minipigułki, które mają jeden hormon. Pigułki dwuskładnikowe zawierają syntetyczne gestageny (drospirenon, lewonorgestrel, norelgestromin, gestoden czy dezogestrel) i etynyloestradiol, natomiast jednoskładnikowe odpowiednik progesteronu (gestagenu). Tabletki można podzielić jeszcze na jednofazowe, które stale dostarczają taką samą dawkę hormonów, a także dwufazowe i trójfazowe, których dawka hormonów zmienia się w zależności do cyklu – tygodnia przyjmowania.
Tabletki antykoncepcyjne stosowane są nie tylko w celu zapobiegania niechcianej ciąży, ale również wykorzystuje się je w leczeniu zapalenia narządów płciowych u kobiet, bolesnego miesiączkowania, trądziku.
Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych
Tabletki antykoncepcyjne przyjmuje się jeden raz na dzień w określonej godzinie. Tabletki jednoskładnikowe muszą być używane bardzo regularnie, ponieważ w przypadku nawet kilkugodzinnego opóźnienia ich efektywność spada. Dla tabletek dwuskładnikowych to około 12 godzin zależnie od wybranego środka.
Przyjmowanie tabletek rozpoczyna się od pierwszego dnia cyklu – momentu rozpoczęcia miesiączki. Zwykle zażywa się je przez 21 dni i robi się 7-dniową przerwę lub też bez przerw.
Tabletki antykoncepcyjne a zdrowie
Najnowsze badania wskazują, że prawidłowe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych u kobiet, u których nie ma do tego przeciwwskazań medycznych, nie powoduje groźnych skutków ubocznych. Tabletki nie wywołują zwiększenia ryzyka wystąpienia raka, a wręcz zmniejszają niebezpieczeństwo zachorowania na raka jajnika, raka trzonu macicy, raka piersi i raka jelita grubego. Także badania wykazały, że przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej przed ciążą nie skutkuje w poronieniach i uszkodzeniach płodu.
Wśród głównych skutków ubocznych stosowania środków antykoncepcyjnych znajdują się: podwyższone ryzyko udaru, zawału serca, choroby zakrzepowej, które są wyższe u kobiet, w których rodzinach dochodziło do takich przypadków, również u tych, które palą papierosy, mają nadciśnienie tętnicze. Warto jednak wiedzieć, że korzyści tabletek antykoncepcyjnych przewyższają ich skutku uboczne, co powoduje, że są one jedną z najczęściej stosowanych metod antykoncepcji.
przez
Tagi: