Twój koszyk jest obecnie pusty!
Uwaga na choroby przenoszone drogą płciową!
Wystarczy tylko jedna szalona noc, aby narazić się na zakażenie groźnymi chorobami wenerycznymi, które są przenoszone drogą płciową. Aktualnie w poradniach obserwuje się wyższą zachorowalność na tego rodzaju schorzenia, co jest skutkiem braku bezpieczeństwa w kontaktach intymnych z innymi osobami, nieraz także tymi zaufanymi, którym przydarzył się „skok w bok” bez zabezpieczenia. Przed skutkami chorób wenerycznych można się jednak bronić, stosując odpowiednie leki.
Choroby weneryczne – co warto o nich wiedzieć?
Choroby przenoszone drogą płciową, choroby weneryczne czy też z języka angielskiego STD to choroby zakaźne i pasożytnicze przenoszone poprzez kontakty płciowe. Najłatwiej można zarazić się nimi podczas niezabezpieczonego stosunku, czyli bez użycia prezerwatywy, która jako jedyna chroni przed tego typu chorobami.
Większość objawów chorób wenerycznych jest odczuwalna po kilku dniach lub kilku tygodniach od zarażenia – objawia się zwykle w pieczeniu, swędzeniu, zmianach widocznych na narządach płciowych. Po wykonaniu wywiadu i badań diagnostycznych wdraża się odpowiednie leczenie zależnie od rodzaju choroby.
Klasyfikacja chorób wenerycznych
Wśród chorób przenoszonych drogą płciową wyróżnia się choroby bakteryjne, wirusowe, grzybicze i pasożytnicze.
Choroby bakteryjne:
- bakteryjne zapalenia pochwy
- chlamydiozy – zakażenia wywołane przez bakterie typu Chlamydia
- rzeżączka
- kiła
Choroby wirusowe:
- opryszczka narządów płciowych
- kłykciny kończyste
- HPV
- AIDS
- WZW – HBV i HCV
Choroby grzybiczne:
- kandydoza – grzybica
Choroby pasożytnicze:
- rzęsistkowica
- wszawica łonowa
- świerzb
- ameboza
Zapobieganie chorobom wenerycznym
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom przenoszony drogą płciową jest brak podejmowania aktywności płciowej z osobami nieznajomymi i niepewnymi. Konieczne jest używanie mechanicznych zabezpieczeń w tym prezerwatyw. Warto jednak pamiętać o tym, że prezerwatywy nie zapobiegają w 100% zakażeniom. Przed podjęciem aktywności seksualnej zaleca się wykonanie odpowiednich testów na nosicielstwo chorób wenerycznych.
Leczenie chorób wenerycznych
W przypadku pojawienia się objawów sugerujących choroby przenoszone drogą płciową, należy jak najwcześniej rozpocząć leczenie. Zależnie od rodzaju choroby przenoszonej drogą płciową stosuje się odpowiednie metody leczenia. Przeważnie są to tabletki lub maści i kremy do stosowania miejscowego, które zawierają środki zwalczające bakterie, grzyby i pasożyty. W przypadku zakażeń wirusowych w większości przypadków nie jest możliwe usunięcie wirusów, dlatego stosuje się leczenie objawowe. Jednocześnie leczeniu powinien poddać się również partner osoby zakażonej, a na czas leczenia należy powstrzymać się przed stosunkami płciowymi.
przez
Tagi: