Twój koszyk jest obecnie pusty!
Zakażenia układu moczowego bakterią Mycoplasma genitalium
Za stany chorobowe układu moczowego odpowiada wiele różnych typów bakterii. Niektóre z nich są trudne w diagnostyce i jednocześnie także w leczeniu. Zalicza się do nich również Mycoplasma genitalium – bakteria, która została odkryta stosunkowo niedawno, bo w 1981 roku.
Mycoplasma genitalium to bezjądrowy patogen urogenitalny, który atakuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest to jedna z groźniejszych bakterii powodujących powikłania dróg płciowych, gdy nie jest prawidłowo leczona – może prowadzić nawet do braku płodności. Symptomy zakażenia podobne są do tych wywoływanych przez chlamydie lub rzeżączkę, dlatego też często z nimi mylone.
Jak można zakazić się Mycoplasma genitalium?
Najczęściej bakterie Mycoplasma genitalium przenoszone są drogą płciową poprzez niezabezpieczony prezerwatywą stosunek. Również zarazić można się oralnie lub analnie, podobnie jak w przypadku innych bakterii wywołujących choroby weneryczne.
Objawy infekcji
Zwykle symptomy pojawiają się po minimum tygodniu po kontakcie z zakażoną osobą. U niektórych osób infekcja przebiega bezobjawowo, niemniej może pozostawić nieprzyjemne skutki uboczne włącznie z brakiem płodności. Najczęściej występujące objawy to pieczenie, ból, świąd cewki moczowej. Również objawy wystąpić mogą podczas stosunku płciowego u obu płci. Nieleczone zakażenia Mycoplasma genitalium mogą przechodzić w zapalenia gruczołu krokowego i najądrza u mężczyzn oraz zapalenia szyjki macicy i narządów miednicy mniejszej u kobiet.
Diagnostyka i leczenie Mycoplasma genitalium
W celu określenia zakażenia bakteriami Mycoplasma genitalium stosuje się specjalne testy laboratoryjne – najbardziej czułe są testy genetyczne PCR, które wykonuje się na podstawie wymazu z cewki moczowej lub szyjki macicy.
Leczenie Mycoplasma genitalium polega na stosowaniu antybiotyków z grupy makrolidów – głównie azytromycyny. W przypadku braku efektu konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem w celu doboru innego typu antybiotyku. Leczenie powinno obejmować również partnera lub partnerkę seksualną osoby zakażonej.
Mycoplasma genitalium to podstępna bakteria, która często jest lekceważona przez lekarzy. Niektórzy z nich, niepodążający za najnowszymi doniesieniami medycznymi, nie diagnozują jej w ogóle, ponieważ nie wiedzą o jej istnieniu. Dlatego nieraz pacjenci są pozostawieni sami sobie z problemem trudnego w leczeniu zapalenia układu moczowego. W takich przypadkach, gdy stosowane leki nie działają, a standardowe badania moczu nie wykazują żadnych nieprawidłowości, warto prywatnie zrobić badania na obecność Mycoplasma genitalium i innych bakterii atypowych.
przez
Tagi: