Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, zapobieganie i leczenie

Problemy z pęcherzem moczowym dotyczą w szczególności kobiet, co jest wynikiem ich budowy anatomicznej. Dokuczliwe pieczenie, swędzenie, ból przy oddawaniu moczu są głównymi symptomami zapalenia pęcherza. Jak sobie z nimi radzić i jak im zapobiegać?

Zapalenia układu moczowego, czyli ZUM dotykają kobiet w każdym wieku ze względu na ich krótszą cewkę moczową i bezpośrednie ujście cewki przy pochwie i blisko odbytu, co sprzyja zakażeniu drobnoustrojami. To właśnie one są główną przyczyną zapaleń pęcherza moczowego.

Przyczyny zapalenia pęcherza

Za zapalenia układu moczowego, w tym pęcherza, w dużej mierze odpowiedzialne są bakterie – przeważnie to pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), także chlamydie, gronkowiec, dwoinka rzeżączki, mycoplasmy i ureaplasmy, rzęsistek pochwowy i inne bakterie. Część z tych bakterii przedostaje się do dróg moczowych z okolic odbytu, dlatego tak ważne jest odpowiednie podcieranie się w toalecie, zawsze czystym papierem w kierunku od cewki do odbytu, nie w przeciwnym kierunku. Nie można zapominać też o stosowaniu bawełnianej i nieobciskającej bielizny.

O zapalenia pęcherza łatwiej w okresie obniżonej odporności, także w chłodne dni. Sprzyjają im siadanie na zimnych powierzchniach i chodzenie w mokrym stroju kąpielowym, korzystanie z basenów, saun, wspólnych natrysków. Bakteriami można zarazić się też przez stosunek płciowy, czemu zapobiega zakładanie prezerwatyw. Niebezpieczne są dodatkowo publiczne toalety.

Do zapaleń pęcherza dochodzi częściej u kobiet w ciąży oraz po menopauzie, gdy drogi moczowe narażone są na infekcje. Warto też pamiętać, że ZUM wywołują bakterie bytujące w układzie płciowym, a także grzyby i wirusy.

Objawy zapalenia pęcherza

Typowe objawy zapalenia pęcherza moczowego obejmują:

  • pieczenie i świąd cewki moczowej
  • ból przy oddawaniu moczu
  • stałą potrzebę oddawania moczu
  • złe samopoczucie
  • bóle podbrzusza
  • podwyższoną temperaturę

Jak leczyć zapalenie pęcherza?

W początkowej fazie można zastosować sprawdzone sposoby domowe na leczenie – picie dużej ilości płynów, około 2 litrów dziennie, stosowanie witaminy C (cytryna, czarna porzeczka, żurawina), która zakwasza mocz i jednocześnie sprzyja wypłukiwaniu się bakterii z dróg moczowych. Można także robić nasiadówki z rumianku, szałwii, krwawnika lub zastosować specjalne mieszanki z apteki.

Jeżeli po 2 dniach dolegliwości utrzymują się, należy zastosować leki przeznaczone na zapalenie pęcherza. Najlepiej sprawdzają się antybiotyki o szerokim spektrum działania. W celu doboru odpowiedniego antybiotyku zaleca się wykonanie posiewu moczu, jednak na wyniki trzeba poczekać kilka dni. Można też ratować się środkami bez recepty, na przykład furaginą, niemniej w przypadku poważnych infekcji nie będzie ona wystarczająca. Gdy problem jest poważny, najlepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnym, ginekologiem lub urologiem.

Like this post?

About Author

admin

admin

More Posts